colour style colour style colour style colour style

Otwarcie Izby Pamięci Marcinowej Woli

Jest nam niezmiernie miło poinformwać, że 15 czerwca 2014 roku otworzyliśmy na nowo Izbę Pamięci Marcinowej Woli. Na oficjalne otwarcie zaprosiliśmy wielu wspaniałych gości, którzy licznie przybyli do naszej pięknej miejscowości. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kaplicy, którą odprawił nasz proboszcz ks. kanonik Wiesław Śliwczyński. Po mszy zebraliśmy się na dziedzińcu byłej szkoły i dokonaliśmy oficjalnego otwarcia poprzez symboliczne przecięcie wstęgi na wejściu do pomieszczeń, gdzie aktualnie jest zlokalizowana nasza Izba Pamięci. Następnie ksiądz proboszcz poświęcił Izbę oraz krzyż, który jest jednym z wiekowych eksponatów. Po ceremoni otwracia zebraliśmy się świetlicy wiejskiej, gdzie głos zabrali Pan Marek Konopka - Senator RP, Pan Wiesław Domian - prezes Warmińsko Mazurskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz w imieniu Starosty Giżyckiego Mirosława Dżażdżewskiego, Pan Piotr Dusyn - sołtys Miłek. Po przemówieniach dostojnych gości przedstawiliśmy część artystyczną. Najpierw piosenki o Marcinowej Woli zaśpiewały nasze Marcinianki. Następnie swój kunszt aktorski przedstawili studenciu Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Giżycka. Na zakończenie występów artystycznych zaśpiewał nam zespół wokalny Kalina z Miłek. Po uczcie dla ducha zaprosiliśmy wszystkich uczestników na ucztę dla ciała. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Marcinowej Woli przygotowały suto zastawione stoły. W międzyczasie można było zwiedzać nowootwartą Izbę Pamięci oraz wpisać się do pamiątkowej księgi gości, co uczynił również nasz obecny Wójt Gminy Stanisław Wąsiakowski, który przybył na uroczystość w trakcie jej trwania.

Zwieńczeniem uroczystości były wspólne rozmowy, tańce i śpiewy mieszkańców Marcinowej Woli i zaproszonych gości.

Zdjęcia w większej rozdzielczości znajdują się na profilu Google+ Marcinowa Wola

Jak już na samym początku wspomniałem, było to ponowne otwarcie Izby Pamięci. Nasza pierwsza Izba Pamięci została otwarta w 2008 roku. Była to dzieło wilopokoleniowe, bo dużym zaangażowaniem wykazały się ówczsne uczennice gimnazjum z Marcinowej Woli wespół ze swoją nauczyciel historii, również mieszkaną Marcinowej Woli oraz osób związanych z KGW. Po kilku latach w wyniku kilku nieprzemyślanych działań, przy aprobacie Wójta Gminy Miłki pomieszczenie, które zajmowała Izba Pamięci zostało przeznaczone na salę komputerową PIAP, a eksponaty Izby Pamięci wylądowały pod przysłowiowym płotem. Z tym faktem nie chcieli się pogodzić członkowie KGW i KERiI, więc zostały rozpoczete działania o przygotowanie innego pomieszczenia aby ocalić od zapomnienia pamieć o historii naszej miejscowości. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przekonały Wójta Gminy aby na ten cel przekazał pomieszczenie dawnej szatni w piwnicy budynku. Nieco ponad roku temu rozpoczął się remont tych pomieszczeń i został on przeprowadzony własnymi siłami przez mieszkańcó Marcinowej Woli. Tu szczególne podziękowania należą się Paniom i Panom z Koła Gospodyń Wiejskich i Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów, bo to tylko dzięki ich uporowi i konsekwentnym dążeniu do celu, przy nieznacznym moim wsparciu jako Radnego dziś można było się cieszyć tak wspaniałym miejscem.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Marcinowej Woli wraz ze zwiedzaniem Izby Pamięci. Panie z KGW służą za przewodniczki po naszym muzeum. Jako przedsmak tego co można zobaczyć na miejscu zachęcam do przejrzenia albumu starszych zdjęć na naszym profilu na Google+.

Jeśli w domowych pieleszach posiadarz rzeczy lub zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić, to proszę skontaktuj się z nami bezpośrednio lub poprzez formularz kontaktowy.

 

Mariusz Bronk